Pratik Şerbetli İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır?

Pratik şerbetli irmik tatlısı tarifimizin yapımına, tüm malzemeleri yoğurma kabına alıp yoğurmaya başlayın. Damla şekli verip irmiğe bulayarak yağlanmış tepsinize yerleştirin. Tüm hamur bitene kadar aynı işlemi uygulayın. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında altın rengi alana dek pişirin. Tatlınız pişerken şerbetini hazırlamaya başlayın. Bir kabın içine su ve şekeri koyup, şeker tamamen eriyene dek karıştırın( tatlınızın şerbetini kaynatmayın). Fırından çıkan sıcak kurabiyelerin üzerine kaynatmadığınız soğuk şerbetin tamamını gezdirin ve şerbeti iyice çekmesi için üzerini tepsiyle kapatın. Bir süre sonra, şerbeti her tarafının iyice çekmesi için tatlıları alt üst ederek çevirin. Bir gece dinlendirip, ertesi gün tatlılarınızı servis edebilirsiniz. Afiyet Olsun.

 

Not: Tatlınızı mutlaka bir gece dinlendirip, servis edin. Dinlenmesi lezzetine lezzet katacaktır.

Antepfıstıklı İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır?

Antepfıstıklı irmik tatlısı tarifimizin ilk önce şerbetini hazırlayarak başlayın. Şerbetin tüm malzemelerini bir tencereye alın ve 5 dakika kaynatıp, soğumaya bırakın. Diğer taraftan oda sıcaklığındaki yumurta, yoğurt, sıvı yağ, irmik, un, rendelenmiş limon kabuğu, kabartma tozu ve vanilyayı iyice yoğurup, hamurunu hazırlayın. Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler koparıp, avucunuzun içinde açıp, ortalarına file antepfıstığı yerleştirip, kapatın ve elinizde yuvarlayın. İrmiğe bulayıp, pişirme kağıdı ile kaplanmış fırın tepsisine aralıklı olarak ve birleşme yerleri alta gelecek şekilde tepsiye yerleştirin. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzerileri kızarana kadar pişirin. Fırından aldıktan sonra 10 dakika ılınmaya bırakın. Ilık hamurların üzerine soğuk şerbeti gezdirdikten sonra tatlılarınız şerbeti çekince üzerini kıyılmış file antepfıstığı ile süsleyerek servis yapın. Afiyet Olsun.

Dondurmalı İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

Dondurmalı İrmik Helvası tarifimizde ilk önce süt, su ve şekeri küçük bir tencereye alarak şeker eriyene kadar ısıtarak başlayın, şeker eridikten sonra ocağınız söndürün. Daha sonra hazırladığınız şerbetinizi soğumaya bırakın.Uygun bir tencereye tereyağını alarak eritin ve üzerine irmiği ekleyerek tahta kaşık ile kavurun. Karıştırmaya ara vermeden irmiğin rengi dönünceye kadar kavurmaya devam edin. Daha sonra şerbeti dikkatlice ekleyerek kısık ateşte güzelce karıştırın. Helvanız şerbetini çekip kıvam aldıktan sonra ocaktan alarak üzerine havlu kağıt yerleştirin ve tencerenin kapağını kapatın. Helvanızı 10 dakika kadar demlendirdikten sonra dondurma ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.