Sevimli Mutfak

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Börek
 4. »
 5. Katmer Börek Nasıl Yapılır?

Katmer Börek Nasıl Yapılır?

Yemek Tarifleri Yemek Tarifleri - - 4 dk okuma süresi
275 0
Katmer Börek Nasıl Yapılır?

Katmer börek çıtır çıtır yapısı ve enfes tadı ile sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Özel günlerde ve toplantılarda misafirlere ikram edebilmeye en uygun tadımlık bir lezzettir. Patatesli, kıymalı ve peynirli iç harcı ile farklı sunumlar yapılabilir.

Katmer Börek İçin Malzemeler

Katmer börek malzemeleri şu şekildedir:

Hamuru için malzemeler

 • 1,5 çay bardağı ılık süt
 • Bir buçuk çay bardağı ılık su
 • 1 tatlı kaşığı Maya (instant)
 • Dört buçuk su bardağı un

İç harcı için malzemeler

 • Beyaz peynir veya lor peyniri

Ara katlar için malzemeler

 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 100 gram eritilmiş katı yağ veya tereyağı

Üzeri için malzemeler

 • 1 yumurta sarısı
 • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ

Katmer Börek Yapılışı

Katmer börek tarifi yapmak için harçları bir araya getirebilecek uygun boyutta bir kap ayarlanır. Bu kabın içerisine ölçülerde belirtilen süt, su ve maya eklenerek karıştırmaya başlanır. İçerisine tuz ilave edilerek tekrar karıştırılır. Ardından üç buçuk su bardağı un ilave edilir. Yavaş yavaş karıştırılarak koyu bir kıvama geldiği fark edilir.

Artakalan un tekrar eklenir ve orta sertlikte bir hamur elde edene kadar yorulmaya başlanır. Kıvamını alan hamur streç film ile üstü örtülerek dinlenmeye bırakılır. 45 dakikalık mayalanma süresinin ardından hamur kaptan alınır.

Tezgahın üstüne biraz un serpilir ve 3 eşit parçaya bölünür. Bu parçalardan her biri teker teker un eşliğinde açılmaya başlanır. Bir köşede kabın içerisinde aralarına sürmek için tarifte yazılan eklenerek kullanıma hazır hale getirilir. Her katı açtıkça aralarına yağlı karışım sürülür ve iç harcı için ayarlanmış peynirden dökülür.

2.parçaya geçilir ve açıldıktan sonra üzeri peynirli olan ilk bezenin üzerine yerleştirilir. Tekrar yağ sürülür. İç harç tekrar konur. Son kat yine aynı şekilde açılır. Üzerine konur tüm işlemler tamamlandığında her kat tek tek orta kenara doğru açılır ve yağ sürülür. Ardından en üstten başlanacak hamura kare görüntüsü verilir.

Sağdan soldan alttan ve üstten bir araya getirilen ve birleştirilen en üst katman ardından 2.katman ve 3.katmana aynı işlem uygulanır. Sonuçta dikdörtgen boyutunda bir hamur ortaya çıkar.

Köşede dinlendirilen hamur daha sonra yağlı bir tepsi üzerine yerleştirilir. Elle bastırılarak tepsinin boyutunu kaplayacak şekilde açılır. Bir bezle üzeri kapatılarak 15 dakika dinlenmeye bırakılır. Ardından 190 derecelik fırında ısınması beklenir.

Köşede dinlendirilmiş olan börek ısınmış fırına girmeden önce bıçak yardımı ile çapraz şekilde kesilir ve yumurta sarısı sürülür. Önceden ısıtılmış fırına atılarak pişmesi beklenir.

Katmer Börek Sunumu

Katmer börek sunumu farklı aksesuarlar ile sergilenebilir. Başlı başına görüntüsü pişme aşamasında yapılan çapraz kesikler ile estetik görünür. Fırından çıkarıldıktan sonra ufak dilimlere ayrılarak baklava dilimine benzer bir şekilde verilip yan yana dizilebilir. Bunun üzerine ceviz parçaları serpiştirilir. Tatlının ve tuzlunun karışımından hoşlanan kişiler için bir başka öneri ise börek tabağa kesilerek alınır. Üzerine elek yardımı ile pudra şekeri serpilir. İsteğe göre patatesli veya kıymalı olarak da yapılarak servis edilebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir