Garnitürlü Pilav Nasıl Yapılır?

Garnitürlü Pilav tarifimizde ilk önce pirinçleri bir tel süzgecin üzerine aktarıp, berrak bir su çıkana kadar çok fazla karıştırmadan durulayın ve fazla suyunu süzdürün. Ardından garnitürlerinizi de kavanozdan çıkarıp fazla suyundan arındırın. Tereyağını pilav tenceresinin içerisine alın ve eridikten sonra üzerine yıkanmış, süzülmüş pirinçleri ilave ederek saydamlaşana kadar kavurun. Üzerine su, tuz, limon suyu ekleyip karıştırın. Kapağını kapatın. Suyunu çekmeye yakın garnitürü ekleyip kapağını kapatın. Birkaç dakika garnitürlerle birlikte suyunu tamamen çekene dek pişirin. Ocaktan alıp 15-20 dakika oda sıcaklığında kapağı kapalı bir biçimde dinlenmeye bırakın. Ardından demlenen pilavınızın kapağını alıp karabiber ilave ederek karıştırıp, servis edebilirsiniz. Afiyet Olsun.

Şehzade Pilavı Nasıl Yapılır?

Şehzade pilavı tarifimizde, öncelikle pirinçleri yıkamadan, bir kaba alın ve üzerine çıkacak kadar tuzlu-ılık su ilave edip, bu şekilde en az 30 dakika pirinçleri kabarmaya bırakın. Bu işlemi yaparsanız pilavınız daha tane tane ve lezzetli olacaktır. Pirinçler kabarırken, kuş üzümlerini su dolu bir kaba alıp, bu şekilde pişirme sıraları gelene dek bekletin. Ayrı bir kabın içerisine ise bademleri alıp, üstlerine kaynar su döküp, bu şekilde 5 dakika kadar bekletin. Bademleri 5 dakika kaynar suda beklettikten sonra kabuklarını ellerinizle kolay bir şekilde soyabilirsiniz. Bir pilav tenceresine tereyağını alıp, tereyağı eriyince içerisine kabuğu soyulmuş bademleri ekleyip yaklaşık 3 dakika kadar kavurun. Ardından tuzlu-ılık suda beklettiğiniz pirinçleri bol su ile yıkayıp süzüp, tencereye ilave edin. Yaklaşık 2 dakika kadar pirinçleri de kavurun. Kuş üzümlerini sudan çıkartıp süzüp, tencereye ilave edin, ardından tarçın, limon suyu, tuz, karabiber ve 3 su bardağı kaynar suyu ilave edin. Güzelce karıştırıp, pilavınızın üstünde göz göz kabarcıklar oluşup fokurdamaya başlayınca ocağın en küçük kısmına alıp altını kısın. Kapağını da kapatıp bu şekilde yaklaşık 10 dakika kadar pişirin. Pilav pişip suyunu çektiğinde, kapağı açıp karıştırarak, altını kapatın. Ardından üstüne temiz bir mutfak bezi ya da kağıt havlu yayıp, kapağını kapatın ve bu şekilde 15 dakika dinlenmeye bırakın. Dinlenmiş pilavınızı sıcak sıcak servis edin. Afiyet Olsun.

 

Not: Pilav yaparken pirinçleri pişirmeye başlamadan önce, tuzlu ve ılık suda bir süre bekletmeniz daha lezzetli bir pilav elde etmenizi sağlar. Neredeyse tüm pilavlar için standart ölçü 1 su bardağı pirinç için 1,5 su bardağı sudur, miktarı bu oranda arttırarak yapabilirsiniz. Kuş üzümlerini kullanmadan önce 15-20 dakika su dolu bir kapta bekletirseniz, üzümler suyu çekip şişecekleri için daha lezzetli bir görünüm elde etmiş olursunuz.

Mahlepli Etli Pilav Nasıl Yapılır?

Mahlepli etli pilav tarifimizde, pirinçleri güzelce yıkayıp, fazla sularının süzülmesi için bir kenara alın. Havucun kabuklarını soyup, rendeleyin. Bir pilav tenceresinin içine tereyağı ve zeytinyağını alıp, eridiğinde üzerine havuçları ilave edin. Bir süre soteledikten sonra pirinçleri ekleyip, saydamlaşana kadar kavurun. Pirinçler saydamlaştığında baharatlarını, suyunu ve tuzunu ilave edip karıştırın. Ardından kapağını kapatarak, kısık ateşte 10-15 dakika kadar suyunu çekip pişmesi için bırakın. Suyunu çekince ocaktan alıp, demlenmeye bırakın. Ayrı bir tavanın içinde az yağ ile etleri kavurup, üzerine biraz tuz ve karabiberle tatlandırın. Demlenen pilavı tabağa alıp, üzerine pişirdiğiniz etleri ekleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet Olsun.