Sevimli Mutfak

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Balık
 4. »
 5. Pesto Soslu Lakerda Nasıl Yapılır?

Pesto Soslu Lakerda Nasıl Yapılır?

Yemek Tarifleri Yemek Tarifleri - - 3 dk okuma süresi
351 0
Pesto Soslu Lakerda Nasıl Yapılır?

Pesto soslu lakerda balık severlerin oldukça hoşuna gidecek bir tattır. Yapılması meşakkatli gibi gözükse de elde edilecek lezzet için değerdir. Torik balığından yapılan bu lezzet tercihen palamut ile de kullanılabilir. Yanında servis edilen pesto sosun lezzeti balıkla harmanlandığında ağızda lezzetli bir şölen oluşturuyor. Akşam yemeklerinde ve farklı restoranlarda servis edilmektedir.

Petso Soslu Lakerda İçin Malzemeleri

Pesto soslu lakerda malzemeleri şu şekildedir:

Ana malzemeler:

 • Bir kilo torik balığı
 • 1 adet kırmızı yeşil ve kırmızı soğan
 • Bir tutam defne yaprağı
 • Yarım kilo kaya tuzu

Özel pesto sosu için:

 • Yarım çay bardağı dolmalık fıstık
 • 1 demet fesleğen veya maydanoz
 • 3 diş sarımsak
 • Bir çay kaşığı zeytinyağı
 • Bir çay kaşığı tuz ve karabiber

Pesto Soslu Lakerda Yapılışı

Pesto soslu lakerda tarifi yapılmaya başlanması önce balıklar ayıklanır. Kuyruğu ve kafa kısmından kesilerek orta gövde köşeye alınır. Bunlar bir bıçak yardımı ile yaklaşık olarak 5 santim kalınlığında kesilir. İç kısımları iyice temizlenir ve suda yıkanıp süzülür.

Bir kap içerisine kaya tuzu alınarak balıklar içerisine alınır. Balıklar alınmadan önce havlu kağıt üzerinde suyundan arındırılır.

Temiz ve kuru bir tabak içerisine defne yaprakları ile beraber balıklar yan yana dizilir. Dağılmaması için bir ağırlık yardımı ile sıkıştırılarak köşeye konur. 1 hafta 10 gün nem bulunmayan serin bir ortamda bekletilir. Günaşırı suyu arındırılır.

Pesto sos hazırlamak için bir kabın içerisine fıstık, sarımsak, fesleğen, tuz ve biber alınır. İyice ezildikten sonra içerisine zeytinyağı ilave edilir. Yaklaşık 1.5 saat dinlendirildikten sonra kullanıma hazır.

Beklenen süre dolduğunda hazır olan lakerdalar yaklaşık 1 parmak genişliğinde kesilerek bir tabak üzerine alınır. Öncesinde altına kırmızı ve yeşil soğan eklenir ve üzerine balıklar dizilir. Ardından hazırlanmış pesto sos gezdirilerek servis edilebilir.

Pesto Soslu Lakerda Nasıl Sunulur?

Pesto soslu lakerda sunumu görsel olarak oldukça şık sevilen bir tattır. Balık severlerin memnuniyetle tüketecekleri bu tarif sunum yapılırken balıkların aralarına renk oluşturması için farklı otlar ve soğan dilimleri konabilir. Tabağın etrafına bir miktar pesto sos serpiştirip limon dilimleri ile servis yapılabilir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir