Sevimli Mutfak

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Tatlı
 4. »
 5. Çilek Soslu Muhallebi Nasıl Yapılır?

Çilek Soslu Muhallebi Nasıl Yapılır?

Yemek Tarifleri Yemek Tarifleri - - 3 dk okuma süresi
199 0
Çilek Soslu Muhallebi Nasıl Yapılır?

Çilek soslu muhallebi yendiğinde ağızda enfes bir tat bırakan bir tariftir. Hazırlanışı oldukça kolay ve zahmetsiz olan bu tatlı akşam çaylarında, küçük toplantılarda, iftar sonrasında rahatlıkla tüketilebilr. Hazmı kolay ve hafif bir tadı bulunmakla beraber maliyeti de oldukça uygundur.

Çilek Soslu Muhallebi İçin Malzemeler

Çilek soslu muhallebi malzemeleri şu şekildedir:

İç Malzemesi (Muhallebi):

 • 2 yemek kaşığı un
 • 1 paket vanilya
 • 5 su bardağı süt (1 Litre)
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı nişasta

 

Süslemesi için:

 • 1 kilo çilek
 • 1 yemek kaşığı nişasta
 • 1 çay bardağı şeker

 

Çilek Soslu Muhallebi Yapılışı

Çilek soslu muhallebi tarifi iç harcın pişirilmesi ile başlamaktadır. Muhallebiyi önceden yapmak soğuması için fırsat vermeyi sağlar. Bir tencere içerisine tarifte belirtilen süt, toz şeker, un, nişasta eklenir. Bu sırada malzemeler karıştırılır.

Ocağın altı yakılır. Bütün malzemeler topaklanmaması için karıştırılarak pişirilmeye başlanır. Topaklanmayı önlemek için çırpma teli kullanılabilir. Muhallebi kıvamı almaya başlayınca tencerenin altı kısılır. En son vanilya eklenir ve kıvam alınca altı kapatılır.

Soğumaya bırakmadan önce kişi adedine göre kuplar ayarlanır. Bu kase veya bardakta olabilir. Bu malzemelere göre 6 adet (kup) ürün çıkmaktadır.

Kupların içine iki parmak hizasında muhallebi eşit paylaştırılır. Soğuması için köşede bekletilir.

Bu sırada bir köşede çilekler ayıklanır ve güzelce yıkanır. Kuplarda kullanabilmek için püre haline getirilmelidir. Tüm çilekler blendardan geçirilir. Tencereye konur. İçine nişasta ve şekerde eklenerek karıştırılır. Muhallebi kıvamı olunca altı kapatılır.

Tüm malzeme köşede bekletilen muhallebi dolu kupların üzerine eşit pay edilir. Buzdolabında soğumaya bırakılır.

Çilek Soslu Muhallebi Nasıl Sunulur?

Çilek soslu muhallebi sunumu iki renkli görüntüsü ile oldukça şık ev iştah kabartıcıdır. Kuplarda hazırlanan bu tatlı üzerine çeşitli şekerlemelerle süsleme yapılabilir. Rulo kat bisküvi eklenebilir. Köşede ayrılan tam çilek yarıya bölünerek kupların kenarına dizilebilir.

Başka bir sunum önerisi de üzerine hindistan cevizi, antep fıstığı tozu serpilebilir. Tercihe göre fındık, ceviz gibi çerezler blendırdan geçirilerek toz halinde serpilebilir.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir