Sevimli Mutfak

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Çorba
 4. »
 5. Terbiyeli Kemik Suyu Çorbası Nasıl Yapılır?

Terbiyeli Kemik Suyu Çorbası Nasıl Yapılır?

Yemek Tarifleri Yemek Tarifleri - - 4 dk okuma süresi
302 0
Terbiyeli Kemik Suyu Çorbası Nasıl Yapılır?

Terbiyeli kemik suyu çorbası kış menülerinin vazgeçilmezidir. İçerisine eklenen gıdalar ile beraber hem doyurucu hem de kışın oluşabilecek soğuk algınlığına karşı da birebir şifacı yemekler arasındadır. Akşam sofralarında ana yemeğe geçmeden önce soğuk kış günlerinde tercih edilebilir.

Terbiyeli Kemik Suyu Çorbası İçin Malzemeler

Terbiyeli kemik suyu çorbası malzemeleri şu şekildedir:

 • 1 kilo (5-6 adet) Dana veya kuzu etli kemik
 • 7 bardak su
 • Bir yemek kaşığı un
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 1 adet limon
 • 5 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Sosu için:

 • Tereyağı
 • Bir çay kaşığı nane
 • Bir çay kaşığı pul biberi
 • Bir miktar tuz

Terbiyeli Kemik Suyu Çorbası Yapılışı

Terbiyeli kemik suyu çorbası tarifi kasaptan satın alınan etin pişirilmesi ile başlanır. Bir kabın içerisine alınan et parçaları iyice yıkanır. Ardından düdüklü tencere içerisine alınarak yaklaşık olarak 7 su bardağı su üstünü aşacak şekilde konur.

Ocağın altı yakılır. Yarım saat ve 40 dakika pişirme süresinin ardından ocaktan alınır. Bu süreçte köşede bekletilen diğer malzemeler yapılmaya başlanır. Bir kabın içerisine tarifte verilen miktarlara göre un, yoğurt, yumurta sarısı ve limon suyu eklenerek çırpınmaya başlanır.

Yoğun bir kıvamda olan bu karışımın içerisine düdüklü tencerede pişirilmiş kemik suyundan bir kaşık alınarak çırpma işlemine devam edilir. Bu çorbanın terbiyesini oluşturacaktır. Zaman geçirmeden tencere içerisine hazırlanmış olan bu terbiye boşaltılarak hızlı bir şekilde karıştırılmaya devam edilir. Bu sırada karıştırma işlemi uygulanırken orta ateşte yakılmış ocağın üzerine tencere konularak 15 dakika daha kaynamaya bırakılır. Haşlanmış olan etlerin içerisine tuz ilave edilir.

Sos tavasının altı yakılır. İçerisine tereyağı kızdırılır. Kızgın tereyağı içine pul biber ve nane eklenir. Nanenin yanmamasına dikkat edilir, altı kapatılır. Yemekte servis edilir. Sos ile servis edilirken istenirse direkt tencere içerisine bütün karışım boşaltılabilir. Tercihe göre de tabaklara çorbalar konduktan sonra bir miktar hazırlanmış pul biber ve naneli sos çorba üzerine gezdirilebilir.

Terbiyeli Kemik Suyu Çorbası Faydaları Nelerdir?

Terbiyeli kemik suyu çorbası faydası içerisinde kullanılan kemik suyu nedeniyle oldukça faydalıdır. Bağışıklığı kuvvetlendirme özelliği bulunur. Bağırsakların daha rahat çalışmasını sağlar. Vücuttaki kemiklerin ve kas kaybının giderilmesinde etkilidir. İçerisinde glisin ve prolin adı verilen amino asitler bulunur. Bu da kış aylarında oluşabilecek soğuk algınlığını gideren güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunmasını destekler. Kemik suyu içerisinde bol sayıda kolejen bulunur. Eklemlere oldukça iyi gelen bu kolejen yaşlılıkta tüketildiğinde kemik erimesinin de önüne geçecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir